RSS

Originální lesní bar

Bar uprostřed lesa, pivo se chladí v potoce, sušenky a občas tu voní i svařák. Nikdo tu nehlídá, nikdo neinkasuje. Platí se do pokladničky. To není halucinace vyčerpaného tuláka, ale realita v Rychlebských horách. Právě tady, pár set metrů pod horou Smrk, se skrývá originální Lesní bar.

Hospoda, která nemá obdoby

Jak stoupá metr po metru do prudkého kopce, jeho tmavě zelený svetr bledne pod vysráženým potem. V obličeji však nemá ani náznak únavy, spíš naopak. Tak tohle je ten dobrodinec z Jeseníků. Václav Pavlíček, revírník, který nepřestal věřit v poctivost lidí.

Už třetím rokem provozuje v lese nad Horní Lipovou samoobslužný bar, kde si každý může dát cokoli, ale zaplatit nemusí vůbec nic. Přesto podnik dosud nezkrachoval. Peníze tu možná nechají i ti, kdo by to do sebe neřekli. Nemohou jinak. Taková hospoda totiž nemá obdoby.

„Občas se stane, že turisté odejdou, nic si nedají, protože nevěří, že by se mohli opravdu obsloužit sami,“ říká Václav Pavlíček, když po kilometru a půl konečně zdolá dvousetmetrové převýšení. Do rukou přitom hned popadne smeták a začne ometat dřevěný stůl i lavičky. Je první jarní den, ale tady, pár set metrů pod horou Smrk, jen za dva dny napadlo čtyřicet centimetrů sněhu.

Provozní pohledem zkontroluje dva skotačící jezevčíky a pokračuje v práci. Zpod sněhem zaprášené kartonové krabice vyloví podnos plný skleniček. Když odkryje jeden z pařezů, odhalí plynovou bombu i s vařičem. Pod víkem plastové bedýnky je několik krabiček s – čajem, instantní i mletou kávou, horkým jablkem. Také cukr, plastové lžičky, skořice, hřebíček nebo utěrka. Co by tu tak ještě mohlo překvapit?

A přece, cedule s nápisem Výlov ukazuje k dřevěnému žlabu, ve kterém se chladí nejméně třicet plechovek s energetickým nápojem, sladkým pitím pro děti a pár plastových sáčků s džusem. Hned vedle proud vody sprchuje také plechovky Pepsi Coly.

Lesní bar v Rychlebských horách

Káva či sprcha, dostanete vše

„Cože, už není? Kurnik, já se až ze Smrku těším, že si tu dám pivečko,“ rozhazuje hůlkami naoko zklamaný první běžkař. Skoro osmdesátiletý Boleslav Zatloukal a jeho kamarád, o deset let mladší Vladimír Ambrož, jsou v baru jen za tuhle zimu posedmé.

„Je to jako oáza v poušti. Jsem rád, že vás konečně osobně poznávám. Kdybych měl klobouk, tak ho před vámi smeknu,“ skládá mladší z mužů poklonu zakladateli baru. Ten mezitím na prkénku nakrájel limetky a ze stromu sundal naběračku. Začíná nalévat svařáky.

Lesní bar v Rychlebských horách

Revírník Václav Pavlíček, který Lesní bar provozuje, připravuje pro návštěvníky svařák

Místo předloktí začal chladit nápoje

O co překvapivější je podoba současného baru, o to prostší je historie jeho vzniku. Asi by nebylo baru, kdyby Lesy České republiky, jejichž je Václav Pavlíček zaměstnancem, cíleně nebudovaly podél frekventovaných turistických tras odpočívadla s posezením. Hlavní zásluhu mají ale paradoxně jeseničtí instruktoři severské chůze s holemi.

„Jak mě poučili, jednou z podmínek pro zdravé chození s hůlkami je namáčet si předloktí do studené vody. Proto mě nabádali, abych tady pro tyto účely udělal nějaká koryta,“ vypráví provozovatel baru. „Jednou při práci jsem si do žlabu dal chladit energetický nápoj a zjistil jsem, že takový drink je lepší než chlazené předloktí, tak jsem to začal praktikovat častěji. Čas od času mi drinky někdo z kolemjdoucích vypil a nechal mi tam za ně peníze,“ vzpomíná.

Čím víc nápojů do koryt dával, tím častěji nacházel spolu s penězi i obdivné vzkazy. Zanedlouho už si lidé dokonce psali o to, co ještě by si rádi dali. Tak v baru přibývaly kastrůlky na kávu a čaj nebo i plastové krabičky naplněné oplatky a slanými tyčinkami.

„Vážený neznámý zásobovači… Tohle je superbrutální nápad!“ psali Pavlíčkovi první návštěvníci.

Lesní bar v Rychlebských horách

Sázka na poctivost

Lesní bar v Rychlebských horáchAčkoli bar vybudoval ve výšce 750 metrů nad mořem, žádné vysokohorské přirážky Václav Pavlíček nezavedl. Doporučená cena cukrovinek je deset korun, nápoje jsou o dvě koruny dražší. Peníze lidé nechávají ve volně přístupné pokladničce. Právě to dodnes mnozí turisté nechápou.

„Lidé občas nevěří a peníze mi raději nechávají dole ve vesnici u majitelů penzionů. Někdy se stávalo, že když se v kase nahromadilo třeba 250 korun a jeli tudy místní, kteří mě znají, volali mi, že mi tržbu raději osobně přivezou. Někteří turisté využívali dokonce bezhotovostní platební styk a posílali mi dlužné dvacetikoruny z účtu na účet,“ přidává revírník jednu historku za druhou.

Na důkaz poctivosti návštěvníků Lesního baru vyloví dokonce tenký proužek s podepsaným vzkazem: „Holba IIII. Zaplatím zítra. Nemám drobné, jen tisíc korun.“

Nájezdy vandalů

Starousedlíci a chalupáři z Horní Lipové nedají na Lesní bar a Václava Pavlíčka dopustit. Horší je to s místní omladinou.

Sotva dospělí výrostci bar poprvé vykradli loni o Velikonocích a nyní v zimě tam pořádají doslova raubířské nájezdy. „Posledních čtrnáct dnů sem chodí jako ke krmelci. Rozbijí pokladničku, vyberou peníze, odnesou pití, ale i vrcholové razítko,“ popisuje Pavlíček. Většinu mladých zlodějíčků zná a mohl by se postarat o jejich potrestání. On však zvolil jinou cestu. Věří, že i ty, co ho okrádají, „zlomí“ na svou stranu.

Lesní bar v Rychlebských horách„Chodím za nimi na osobní návštěvu a přesvědčuji je. V dnešní době se jim přece nemůže vyplatit ukrást ve čtyřech lidech věci za tři stovky. Věřím, že brzy to sem nebudou chodit vykrádat, ale hlídat,“ doufá sedmačtyřicetiletý lesák.

V době, kdy na internetu může i v noci sledovat krmení zvěře u krmelců, mohl by pomocí webové kamery návštěvníky baru hlídat z tepla obýváku. O tom ale nechce ani slyšet: „Ztratilo by to pointu. To radši přijdu o nějakou tu korunu.“ Právě díky internetu se ale pověsti o lesním baru šíří velkou rychlostí. Jen málokdo dnes přijede do Lipové, aniž by o baru a jeho zakladateli nečetl v nějaké diskusi.

Občerstvení s výhledem

Lesní bar v Rychlebských horáchRealita přitom často předčí očekávání. Asi devět set metrů nad hlavním barem vybudoval Václav Pavlíček další, Horní bar. Ten nabízí dokonce přírodní sprchu i s froté ručníkem a pohled na panorama Jeseníků volně přístupným dalekohledem.

Občerstvení je občas připraveno také u posezení pod Fořtovým smrkem, nejvyšším smrkem Rychlebských hor. Jen zásobování občerstvovacích stanic Václavu Pavlíčkovi denně zabere hodinu, v létě i třikrát tolik. Kolik proviantu už tam nanosil, ale netuší. Nevede si žádné statistiky. A to i přesto, že všechno občerstvení dotuje ze svého. Proč to všechno dělá?

„Trávím sice celé dny v lese, ale přesto jsem v kontaktu s lidmi z celé republiky, dokonce i světa. Píšou mi do vrcholových knih, na webové stránky, ale hlavně sem zajedou osobně. Potkal jsem tu dokonce dívku až z australského Brisbane,“ vysvětluje revírník. Kdysi uvažoval, že si na nápad s Lesním barem pořídí ochrannou známku. Brzo mu však došlo, že to nebude potřeba: „Druhý takový blázen se hned tak nenajde.“

Jak se tam dostat

Reklamy
 

21 responses to “Originální lesní bar

 1. Nikola Střechova

  24 Leden, 2017 at 23:09

  Byli jsme u Vás Lesním baru tento víkend, mrzlo, haba kuk sněhu. Sáňky nás překvapily na začatku cesty a nešlo si je nezapůjčit pro naše děti. Občerstvení i zábava pro děti úžasné. Moc si majitele vážíme a na Moravě o Lesním baru jen básníme a všem vřele doporučujeme. Pata Nikča Terka a Paja

   
 2. Radek Ondruška

  26 Srpen, 2016 at 17:40

  Opravdu super nápad, v lesním baru jsem byl poprvé a luxus (i jsem tam přespal-v lese v hamaku), do budoucna přeji hodně slušných lidí, obdivuji majitele, že se o všechno tak poctivě stará a věří na slušné lidi, kteří si po sobě uklidí a zaplatí.

   
 3. Anonymní

  6 Srpen, 2014 at 20:08

  Lesní bar jsme navštívili, dali si kafe, kolu,výbornou trubičku,navštívili i bar 2. Dětem se líbily houpačky .samo, že jsme i zaplatili. Je to super nápad a důvěra v poctivost. Díky za příjemné posezení. Rodinka z Velkých Losin…

   
 4. Tomáš

  7 Červenec, 2014 at 13:02

  byli jsme tam o vikendu a super misto, vrele doporucuji i s kocarky jsme tam vyjeli. Vice takovych mist v CR

   
 5. Karel Brožek

  13 Červen, 2014 at 14:44

  Karel
  S našimi seniory ze Žulové jsme Lesní bar navštívili již dvakrát a vždy jsme byli velmi spokojeni a zároveň jsme žasli nad samoobsluhou, která je tu samozřejmostí a péčí pana Pavlíčka o tuto republikovou raritu. Kdo si něco dá, automaticky zaplatí – to je nepsaný zákon baru.
  Přejeme hodně spokojených návštěvníků.

   
 6. Petra

  20 Duben, 2014 at 20:03

  Ještě jsem tam nebyla, ale zítra na Velikonoce tam určitě pojedeme 🙂 moooc se těším.

   
 7. Anonymní

  11 Červen, 2013 at 19:15

  Dobrý den, dnes jsme s naší základní školou z Nemile navštívili bar a všem se nám tam moc líbilo. Děti byly nadšené.Přejeme jen a jen poctivé návštěvníky.S pozdravem ZŠ a MŠ Nemile

   
 8. Anonymní

  22 Listopad, 2012 at 18:56

  Dobrý den,zítra jedeme do Lipové do hotelu U TŘÍ VEVEREK a navštívíme v sobotu váš ráj.Doporučil mi ho známý z Havířova a my jsme z Těšína těšíme se až i s naši dvouletou dcerkou budeme ve Vašem baru.Zatím nashledanou.Eva Robin Eliška

   
 9. hrochz

  28 Listopad, 2011 at 18:30

  ja tam jeste nebyl, dnesk to ctu poprve, ale protoze mam hory rad, tak urcite neco cestou naplanujem 🙂 to se jen tak nevidi 🙂

   
 10. Anonymní

  23 Srpen, 2011 at 18:22

  Witamy.
  Latem tego roku (2011) odwiedziliśmy Leśny bar. To oryginalne, miejsce pełne swoistego klimatu. Oprócz samoobsługi ogromne wrażenie zrobiła na nas tabliczka z textem „Prośba lasu“. To fantastyczne miejsce polecimy wszystkim znajomym. Pozdrawiamy z severa Polski. Mariola i Jan M.

   
 11. Honza

  10 Duben, 2011 at 10:09

  Zdravim Vaclave !
  Ted jsem to dostal od pratel jako tip na cestu. Jsem z Prahy a tak to asi nebude tento vikend.., ale urcite se do krasneho kraje v okoli Jeseniku chystam a zastavim se.
  Jsem na lidi jako Vy pysny ze jsou ! A nejen ja… neni nas zase tak malo, mozna nejsme videt… potrebujeme poctivost a cestnost zvednout z prachu a bahna a to nepujde jinak, nez kazdy sam u sebe a svem okoli a to cilene a trpelive… Dekuji za Vasi odvahu a filozofii s kterou toto podnikate !!

  S uctou
  Honza

   
 12. LESNY BAR

  6 Leden, 2011 at 20:35

  Touto cestou ako navstevnici chaty U rybnicku a Penzionu pod smrkem pocas silvestrovskych dni na prelome rokov 2010 a 2011 ocenujeme napad vytvorit Lesny bar.Drzime palce. I.S.

   
 13. Miroslav

  5 Prosinec, 2010 at 21:00

  Dnes sme s priatelmi navštívili malý-veľký zázrak v lese a je úžasné, že ešte žijú
  takýto ludia, čo chcú spraviť druhým radosť a sprijemniť pobyt v prírode.
  Držíme Vám palce.

   
 14. jo super

  31 Říjen, 2010 at 17:41

  … zrovna jsem tam včera byl… super stojí to za to…. a samozřejmě jsem zaplatil útratu i s „rezervou“… je to o poctivosti… velmi bych se styděl kdybych to tam nějak ošidil

   
 15. SUPPEEEERRRR !!!!

  7 Říjen, 2010 at 15:07

  „Pane“ Vašku, poděkuju eště jednou! Byl jsem tam během 3í let 3x!(naposled v so.25.09.10)Pokaždé jsem se cítil, jako kdysi na vandru. Vodím na Lesní Bar i své kamarády a z Německa mi nikdy není draho, zajít se napít piva z potoka, nebo si dát báječnou ořechovici (i když jsi mi tvrdil, že je to vyjetý olej se slivkou!), anebo jen tak pokochat tou nádherou….
  Pavel z Chemnitz.

   
 16. Milouš a Vilouš

  29 Říjen, 2009 at 13:26

  Děkujeme Vám za krásné překvapení,dlouho jsme tomu nemohli uvěřit

   
 17. Alča

  1 Říjen, 2009 at 14:00

  o tomto překrásném víkendu 26.9.2009 jsme okusili výhody lesního baru. úžasné a skvělé, držíme palce, aby dlouho vydržel.Díky

   
 18. Ivka

  1 Září, 2009 at 21:50

  zdravím všechny poctivce. Nedávno jsem byla v Jeseníkách a od známých se dozvěděla o Vašem Lesním baru. Úplně nás to nadchlo a líbilo se nám tam. Luxusní špekáčky a pivko krásně vychlazené. Když jsme to telefonovali budoucímu švagrovi, řekl nám, že nejsme v Jeseníkách, ale v ráji……a neco na tom bude.. Hodně stěstí přeje Jižní Morava

   
 19. Jarda

  30 Červenec, 2009 at 19:18

  Pane Pavlíček….hluboko před Vámi smekáme.Byl jsem v lesním baru v úterý se známými a je to největší můj zážitek z několikadenního pobytu na Jesenicku.Stále se ptám,jestli v dnešní době je něco takového možné?:::Patří Vám velký obdiv…Jarda /Jihlava/

   
 20. Ctibor

  8 Červenec, 2009 at 09:45

  Ahojka,
  tak jsem spolu s Eliškou, dědou a naším psem navštívil Lesní bar. Trochu jsme pokecali s panem revirním, který zrovna doplňoval zásoby a navzdory nevlídnému počasí bylo to super. Děkujeme za Vaši práci!
  Eliška, Ctibor, Viracocha a děda.

  PS.: Kupodivu se nám povedlo udělat i pár pěkných fotek baru – takže pokud máte zájem pošlu je e-mailem, případně vystavím někde na webu. 🙂

   
 21. Tomáš

  30 Červen, 2009 at 11:02

  Zdravím,
  moc takovým lidem fandím, žena se známými tam byla a všichni si to moc pochvalovali. A to co děláte pro Lipovskou omladinu, no to snad se dá srovnat s farářem.
  Také se tam chystám, přeji mnoho zdaru a smekám….

   

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: